Największa w Europie elektrownia fotowoltaiczna EDP Renewables wybudowana przez Electrum powstała w Wielkopolsce

Niemal 308 000 dwustronnych paneli fotowoltaicznych wygeneruje energię, która wystarczy na zasilenie ponad 100 000 gospodarstw domowych roczne. Farma fotowoltaiczna Przykona będzie drugą co do wielkości instalacją tego typu w Polsce, ale dzięki możliwości zwiększenia mocy o dodatkowe 40 MW ma potencjał, aby stać się największą elektrownią fotowoltaiczną w Europie Środkowo-Wschodniej i jedną z największych w Europie

Budowa trwała ponad rok, a w szczytowym okresie na placu budowy pracowało blisko 500 osób. Projekt ma całkowitą moc zainstalowaną na poziomie 200 MWp i będzie generował blisko 220 GWh rocznie, co pozwoli uniknąć wykorzystania tradycyjnych paliw kopalnych do wytworzenia tej samej ilości energii.

Elektrownia Przykona zapobiegnie także emisji ponad 208 000 ton CO2 rocznie. Została zainstalowana na terenie zrekultywowanej kopalni węgla brunatnego i położona jest na obszarze o powierzchni 270 hektarów, co odpowiada 375 boiskom do piłki nożnej. Ta nowa elektrownia fotowoltaiczna w gminie Przykona to ważny krok w rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce. Projekt, który powstał we współpracy z EDP Renewables jest doskonałym przykładem wdrażania skutecznej infrastruktury energetycznej.

“W czasie trwania prac dokładaliśmy starań, aby zaproponować naszemu partnerowi optymalne i nowoczesne rozwiązania, które już na etapie eksploatacji obiektu pozwolą na pełne wykorzystanie jego potencjału oraz będą stanowić wartość dodaną inwestycji. Farma fotowoltaiczna PV Przykona to nie pierwsza realizacja Electrum dla EDP Renewables i – na co liczymy – nie ostatnia. Mamy poczucie, że w EDPR znaleźliśmy partnera, który podziela naszą wizję zrównoważonego świata przyszłości i podejmuje realne działania w kierunku budowy zielonego systemu energetycznego” – mówi Tomasz Taff z Grupy Electrum.

Farma fotowoltaiczna PV Przykona to kolejny kamień milowy w naszej współpracy z EDP Renewables, a jednocześnie dowód na nasze zaangażowanie w budowę zrównoważonej energetyki przyszłości.

Skip to content